Kolejny artysta prezentuje swoje dzieła

Zapraszamy na benefis artysty amatora Piotra Birówki oraz otwarcie czasowej wystawy jego prac, które odbędzie się 22 marca o godz.14.30 w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie. Wystawa dla zwiedzających będzie czynna do końca kwietnia.

Piotr Birówka - radziszowianin, urodzony w dniu 8 listopada 1971 r., syn Jadwigi i Zbigniewa. Artysta amator, który zamalował już hektary płótna i tony drewna zamienił w rzeźby. Twórca obdarzony prawdziwym talentem, gdyż wszystko co robi, rodzi się w jego wyobraźni i zawsze jest niemal doskonałe. Jego prace rozsiane są szeroko po całym kraju, a nawet zdobią już domy i kościoły poza granicami Polski. Cechuje go przy tym wyjątkowa skromność, pokora i pracowitość.

Zainteresowania sztuką zdradzał już w dzieciństwie. Pierwsze rzeźby, bo od tego zaczynał, powstawały jeszcze zanim poszedł do szkoły podstawowej. Nigdy nie uczył się w żadnej szkole sztuk pięknych. Poziom artystyczny wypracował sobie poprzez samodoskonalenie i podglądanie prac wybitnych artystów, zwłaszcza polskich malarzy. Najwięcej rzeźb poświęcił tematyce sakralnej. Spod jego dłuta wychodzą m. in. aniołki i postaci świętych, które często stanowią elementy dekoracyjne ołtarzy. Zajmuje się też rzeźbieniem mebli i innych przedmiotów użytkowych. Rzeźbiąc, radzi sobie doskonale tak z drewnem, jak i z kamieniem.

Jego pierwszym nauczycielem malarstwa i wzorem do naśladowania był Pan Józef Bolisęga - miejscowy twórca nieprofesjonalny. On przekonał go do malowania farbami olejnymi i udzielił kilku lekcji. Piotr znał od dzieciństwa malarstwo Pana Józefa. Ta sztuka przemawiała do niego i przekonała go do samodzielnego tworzenia. Dziś Piotra Birówkę najbardziej fascynuje malowanie portretów. Czasami wykonuje kopie znanych dzieł sztuki portretowej, ale maluje też portrety współcześnie żyjących, a najchętniej znajomych. Może malować ze zdjęć, z plakatów, ale najbardziej lubi, gdy osoba portretowana da się mu poznać bliżej - gdy mu pozuje. Taki portret jest wierniejszy, bardziej żywy, pełniejszy, zawiera w sobie to coś, czego nie może mieć portret namalowany choćby na podstawie dobrze wykonanej fotografii dużych rozmiarów.

Piotr Birówka pierwszy raz swoje prace publicznie wystawił na II Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie w 1989 r. Został wówczas po raz pierwszy doceniony. Przyznano mu wyróżnienie za przedstawione tam rzeźby. Po raz drugi swoje prace pokazał na wystawie z tego samego cyklu w Skawinie w roku 1991. Jego dzieła można było oglądać również podczas wystaw w szkole w Radziszowie, jak też w czasie festynów organizowanych przez Stowarzyszenie „Nasz Radziszów". Swoje obrazy i rzeźbione meble chętnie przekazywał na licytacje, by powiększać pulę środków na odrestaurowanie Dworu Dzieduszyckich.


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013