Twórczość Józefa Bolisęgi w Dworze

Członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów" i CKIS w Skawinie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy czasowej obrazów Pana Józefa Bolisęgi. Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia o godz. 15.00 w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.

Józef Bolisęga zaczął malować już w 1958 r., ale traktował to zajęcie jako działalność prywatną. Zapamiętane "obrazy z dzieciństwa” przenosił za pomocą farb olejnych na płótno lub dyktę pilśniową.

Tej technice jest wierny do dziś. Wspomina - "pewnie malowałbym tak samotnie do dziś, gdyby nie mój kierownik z melioracji, Pan Duda, który zainteresował się moimi obrazami".

W 1980 r. Pan Józef Bolisęga wraz z Panem Kazimierzem Paciorkiem podjęli inicjatywę utworzenia zespołu, który kultywowałby dawną tradycję, muzykę i poezję ludową. Jak wspomina, szybko dołączyli do nich następni, m.in. Panowie: Jan Florek, Tadeusz Marszałek i Tadeusz Paciorek, który ściągnął jeszcze kolegów muzyków z jednostki wojskowej w Krakowie.

Kapela, to wcale nie mniejsza radość Pana Józefa niż jego ukochane malowanie. To dzięki kapeli mógł podróżować do Bułgarii, Danii, Francji, Anglii, Słowacji, kilka razy do Niemiec, na Węgry i do Jugosławii.
Źródło: "Nasz Radziszów"


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013