Jasełkowa tradycja rodziny Malików

W niedzielne popołudnie 17 stycznia w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie na zaproszenie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów” odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików.

Szopkarsko - jasełkowa tradycja rodziny Malików sięga już 4 pokoleń. Pradziadek Walenty Malik, jego syn Włodzimierz, z całymi rodzinami odgrywali malowniczy spektakl oparty na „Betlejem Polskim”, rozbrzmiewający kolędami, grany w baśniowo-pięknych szopkach, których byli twórcami.

W przedstawieniu rodzina Malików wykorzystuje zebrany przez przodka jasełkowy repertuar. Trzej Królowie, Król Herod, Krakowiacy, Żydzi, Górale dowiadują się o narodzinach Pana Jezusa i bardzo różnie reagują na tę wiadomość. Scenerią wydarzeń jest najprawdziwsza, wielka szopka krakowska, której twórczynią jest Cecylia, prawnuczka Walentego Malika.

Kukiełki używane w jasełkowym spektaklu wykonała rzeźbiarka Anna Malik. Przedstawieniu towarzyszyły grane i śpiewane kolędy i pastorałki, znane i te zapomniane.

Przybyli mieszkańcy Radziszowa byli zachwyceni i oczarowani. Rodzina Malików została pożegnana brawami.


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013